גירושין - עורך דין מומחה לגירושין


גירושין- עורך דין מומחה לגירושים

עורך דין גירושים

ההחלטה לפתוח בהליך גירושין היא ללא ספק אחת ההחלטות הקשות בחיים, אם לא הקשה מכולן. לפיכך, יש לנהוג בדרך חכמה של "סוף מעשה במחשבה תחילה".
הליך הגירושין רחוק מלהיות "פיקניק", והוא מלווה, לרוב, בקושי רגשי, אמוציות וטלטלות רגשיות, פחדים, חששות מפני העתיד לבוא, קשיים כלכליים וחרדה לעתיד.
בטרם קבלת ההחלטה, האם לפתוח בהליך גירושין אם לאו, מומלץ לשקול היטב האם זהו רצונכם האמיתי, ולא להסס להתייעץ עם אנשי מקצוע, לרבות פסיכולוגים ויועצי נישואין, על מנת לבחון האם ניתן להציל את הנישואין.

יחד עם זאת, בד בבד עם ניסיונות אלו, חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום המעמד האישי. החשש הוא, כי בן זוגכם אך מעמיד פנים שרצונו בשלום בית, ובפועל הוא מתייעץ עם עורכי דין ומתכנן את הליכי הגירושין מאחורי גבכם.

לכן, חשוב לתכנן את הצעדים בחוכמה, בתחכום, בתזמון מתאים, בסבלנות, ובעיקר לבחור במומחה שילווה את ההליך תוך אמפתיה, סבלנות, ועם התבונה שתסייע לך להשיג את מטרותייך, ביעילות, ובמהירות האפשרית.

עשה ואל תעשה במאבק גירושין

החלטתם להתגרש? אין ספק כי זוהי החלטה קשה, וכי תקופה קשה עתידה לעבור עליכם, מלווה בבלבול, חרדה, פחדים ודאגה לעתיד. יחד עם זאת, אין זה הזמן לפעול באופן אמוציונאלי, אלא יש "לשנס מותניים", לקחת נשימה ארוכה, ולתכנן בקפידה את המהלכים שיש לנקוט, על מנת לסיים את הנישואין כשידכם על העליונה, מכל הבחינות.

לכן, חשוב לזכור כמה כללים בסיסיים:

 

 • אסטרטגיה של גירושין – פעולה אמוציונאלית ללא תכנון אסטרטגי במחשבה תחילה, עלולה להיות הרת אסון עבורכם, ולהעניק לצד השני יתרון ממשי שיקשה על ניהול ההליכים בהמשך. זהו הזמן להשאיר את הרגש מאחור, עם כל הקושי הכרוך בכך, ולסגל חשיבה עניינית. זכרו – סוף מעשה במחשבה תחילה - תכנון קפדני של המהלכים וחשיבה לטווח הארוך, ישיגו את התוצאות המיוחלות!
 • פנו לעורך דין המתמחה בדיני המעמד האישי - לפנייה לעורך דין מומחה יש חשיבות ראשונה במעלה. בחירת עורך הדין עלולה לחרוץ את גורלו של התיק, ולהכריע באשר לעתידכם. לכן, בין אם פניכם מועדות למשא ומתן, ובין אם בכוונתכם לצאת למלחמה, אל תעשו דבר על דעת עצמכם, ואל תגישו תביעות לערכאות השיפוטיות, שכן פעולות כאלה, לא זו בלבד שאינן מועילות, לרוב הן מזיקות. פנו תחילה לעורך דין מומחה בתחום, הציבו לעצמכם יעדים ומטרות, ורק לאחר שגיבשתם עמדה ובחרתם עורך דין מתאים שייצג אתכם – צאו לדרך!
 • אספו מסמכים – שימו לב! תביעות בענייני המעמד האישי הן תביעות לכל דבר ועניין, ויש להוכיח אותן כמו כל תביעה אחרת. ככל שיהיו בידכם יותר מסמכים, כך יהיה לכם קל יותר להוכיח את תביעתכם. זכרו – לאחר שהליך הגירושין יצא לדרך, למסמכים חיוניים יש "נטייה להיעלם", לכן, חשוב "להקדים תרופה למכה" ולאסוף כמה שיותר מסמכים ונתונים, לרבות: פרטי חשבון בנק, זכויות ממקום העבודה, וכיוצ"ב. מסמכים אלו, יעשו את חייכם קלים יותר בהמשך
 • ראיות – אספו את כל הראיות האפשריות. למשל, כאשר אתם חושדים בבן הזוג בבגידה, הקלטה בה הוא מודה בבגידה, תעניק לכם יתרון משמעותי, וסביר שתכריע את הכף לטובתכם. יחד עם זאת, חיוני להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום, בטרם נקיטת פעולה מעין זו. הקלטה, שאינה נעשית כדין, עלולה לסבך אתכם בפלילים (למשל, כאשר הצד המקליט אינו צד לשיחה, זוהי "האזנת סתר", והיא אסורה על פי החוק), והקלטה שאינה נעשית בחוכמה, עלולה לעורר את חשדו של בן הזוג, ו"להטיס" אותו לפנות לערכאות השיפוטיות
 • איומים – אל תיכנעו לאיומים. רוב האיומים, לרבות: "לעולם לא תקבלי גט", "לעולם לא תראי ממני שקל", "אני אשב בכלא ולא אשלם מזונות", "אני אקח לך את הילדים", "אני אתלונן במשטרה שפגעת בי", וכיוצ"ב, הם איומי סרק, שנועדו להכניע את הצד השני לתכתיבי הגירושין של הצד המאיים. יחד עם זאת, אין להקל ראש באיומים מעין אלו, שכן הם מלמדים על רצונו של הצד השני להערים קשיים, ולא לסיים את הסכסוך בדרכי נועם. לכן, רצוי אמנם שלא להילחץ מאיומים כאלו, ובוודאי שלא להיכנע להם, אך מומלץ לפנות במהרה לעורך דין מומחה בתחום, על מנת לתכנן דרכי פעולה ואסטרטגיית גירושין נכונה עבורכם
 • אל תשמעו לעצות – לחברים או קרובים שעברו הליכי גירושין יש נטייה לתת עצות, המבוססות על ניסיונם האישי, ועל מקרים עליהם "שמעו" מאחרים. עצות מעין אלו, מגורמים שאינם בקיאים במשפט ובפרקטיקה, עלולות להתגלות כ"עצות אחיטופל" ולגרום לכם לנזק רב
 • שמרו על חשאיות – הימנעו מלספר לחברים ו/או בני משפחה כי הינכם עומדים בפתחו של הליך גירושין, בטרם הגשתם תביעות נגד בן הזוג. זכרו – אינכם יכולים לדעת מי עומד מולכם, ובשלב הזה עליכם לבטוח אך ורק בעצמכם. היו זהירים בשיחות עם אנשים, גם ובעיקר בשיחות טלפוניות. הקפידו על דיסקרטיות בכל הליכי הגירושין, והיו ערים להקלטות, למדובבים, שנשלחים על ידי הצד השני על מנת לחלץ מכם מידע, וכיוצ"ב
 • הילדים הם לא חלק מהליכי הגירושין - הילדים הם הנפגעים העיקריים מגירושי הוריהם, לכן, חשוב שלא להקשות עליהם, ובכלל זה, אל תשתמשו בהם כאמצעי במלחמתכם בבני הזוג, אל תסיתו אותם נגד בן הזוג, ואל תשתמשו בהם על מנת להעביר מסרים לבן הזוג. התנהגות כזו עלולה לגרום לילדים לנזקים נפשיים עצומים
 • צוואה - לאחר קבלת ההחלטה לפרק את התא המשפחתי, מומלץ לערוך צוואה, אחרת, בן הזוג, ממנו טרם התגרשתם, יירש מחצית מהרכוש, במקרה, חלילה, של פטירה. לכן, על מנת למנוע מצב לא רצוי זה, חיוני לערוך צוואה באופן מיידי

משא ומתן או הגשת תביעות

 

שאלת השאלות היא האם למהר לפנות לערכאות השיפוטיות, או לנסות לסיים את הנישואין באמצעות ניהול משא ומתן, ומחוץ לכותלי בית המשפט.
התשובה אינה חד משמעית, ויש לבחון כל מקרה על פי נסיבותיו המיוחדות.

פנייה לערכאות המשפטיות, בתביעות נגד בן הזוג, עלולה לסכל אפשרות למשא ומתן אמיתי והוגן. הצד הנתבע עלול להרגיש נבגד ומרומה, וייתכן כי ירגיש צורך לנקום ולהשיב לו את כבודו האבוד. ברור כי בסיטואציה כזו, סיכויי המשא ומתן להצליח שואפים לאפס.
יחד עם זאת, ניהול משא ומתן יש לנהל מתוך עמדה של כוח, כשזו תושג, בדרך כלל, על ידי פנייה לערכאה השיפוטית המשרתת את האינטרסים שלכם. ניהול משא ומתן, ללא הגשת תביעות מתאימות, עלול לעלות ביוקר, במידה ובן בזוג סבור כי המשא ומתן צפוי לכישלון, או שמראש ניהל משא ומתן אך למראית עין, על מנת "להרדים" אתכם, ולהקדים אתכם בפניה לערכאה השיפוטית המתאימה לו.
לכן, גם אם הינכם סבורים כי ניצב לפניכם פרטנר ראוי לניהול משא ומתן, וכי הינכם מכירים את בן הזוג וסבורים כי הוא אדם הגון , מומלץ להיוועץ תחילה בעורך דין המתמחה בדיני המעמד האישי, על מנת למנוע טעויות שעלולות לסבך את ניהול ההליכים המשפטיים בהמשך.
יש לזכור, כי בעת שנישואין באים לעולם מתוך אהבה, גירושין הם מלחמה על כסף – פשוטו כמשמעו!

מסמכים חיוניים להליך גירושים

 

כל מסמך שיש לו נגיעה לרכוש המשותף, ו/או להכנסות, הוא בעל חשיבות רבה להליך, ולכן חשוב להכין את הקרקע לפני הפנייה לערכאות השיפוטיות. לאיסוף מסמכים שיש בהם בכדי ללמד וליתן מידע באשר למלוא הנכסים והזכויות, הכנסות וכיוצ"ב, חשיבות מכרעת להצלחת תביעתכם. כאמור, כשגירושין עומדים על הפרק, עוד לפני שהוגשה תביעה על ידי מי מהצדדים, עלולה "יד נעלמה" להעלים מסמכים חיוניים. לכן, לפני שיהיה מאוחר מדי, מומלץ לאסוף מסמכים הקשורים לחיים הכלכליים המשותפים. להלן רשימת מסמכים, שאם ימצאו בידיכם, יקלו על ניהול ההלכים המשפטיים בהמשך:

דיני מקרקעין בזמן גרושים

 

 • נסח לשכת רישום המקרקעין (נסח טאבו)
 • אישור מהבנק על גובה המשכנתא ועל התשלום החודשי
 • דו"ח שמאי על שווי בית המגורים או כל נכס אחר – רק אם יש. לא חיוני בתחילת ההליכים, וניתן להזמין בכל עת.
 • במידה והנכס רשום רק על שם צד אחד – אישורים וקבלות המעידים על תשלומים ששילם הצד השני על השבחת הנכס.
 • רשימה של תכולת הדירה

דיני כספים וזכויות בזמן גירושים

 

 • פרטים על חשבונות הבנק, הפרטיים והמשותפים
 • דפי חשבון בנק, רצוי לשנה שקדמה למשבר
 • תלושי שכר
 • מסמכים המלמדים על הזכויות הסוציאליות, ובכלל זה: קופות גמל, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות, פנסיה וכיוצ"ב

דיני חברות בתקופת גירושים

 

 • דו"ח רשם החברות
 • מאזן שנתי או דו"ח רווח והפסד
 • הסכמים בין בעלי מניות/שותפים
 • דפי חשבון
 • אישור על תשלומי מע"מ
 • תלושי שכר

תביעת מזונות

 • שניים עשר תלושי משכורת, ובמקרה של עצמאים – אישור רואה חשבון המעיד על ההכנסות בשנה שקדמה להגשת התביעה
 • קבלות על תשלומי הוצאות הבית – חוזה שכירות (אם יש), ארנונה, ועד בית, חשמל, מים, גז, טלפון, כבלים, אינטרנט, וכיוצ"ב
 • קבלות ואישורים על הוצאות חינוך - אישורים על תשלומים למוסדות החינוך (בית ספר, גן, צהרון), מטפלת, חוגים, קייטנות, שיעורי עזר וכיוצ"ב
 • תדפיסי כרטיס האשראי
 • קבלות על הוצאות שהוצאו לצורכי הילדים - ביגוד והנעלה, מזון, משחקים וכיוצ"ב
 • למזונות אישה - כל ההוצאות שהוצאו במהלך הנישואין, לרבות קוסמטיקה והיגיינה, ביגוד והנעלה, פנאי ובילויים, מספרה וכיוצ"ב
twitter-widget.com